ENGLISH

Fuar ve İş Gezİsİ Raporları

Filibe/Plovdiv Heyet Ziyareti

Düzenleyen                          : Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası

Tarih                                       : 17 Nisan 2014

Konu                                       : Bulgaristan/Filibe Başkonsolosluğu, Plovdiv Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti

Yer                                          : Filibe&Plovdiv/BULGARİSTAN

Çorlu TSO adına Katılanlar: Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Enis SÜLÜN, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail KÖROĞLU, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Serkant HOCAOĞLU, Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim GÖNÜL, Cevat SEVİM, Hüseyin ERSOY, Haluk Perçin BAYINDIR, Haşim YİĞİT, Müslüm KAHRAMAN, Fatih KESKİN, Genel Sekreter İbrahim KARAĞÖZ.

  

KAPSAM

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası olarak Bulgaristan ile olan ilişkilerimizin gelişmesini sağlamak, Daha fazla ticaret ve ekonomik işbirliği yaratmak, aynı zamanda kültürel ve sanatsal alanlarda da ilişkilerimizi daha kapsamlı hale getirmek.

 

ZİYARETLER:

T.C. Filibe Başkonsolosu Şener CEBECİ ziyaret edildi. Gerçekleşen ziyarette Filibe Başkonsolosu Şener CEBEİ Bulgaristan ekonomisi ile ilgili sunum yaparak Bulgaristan ekonomisi hakkında genel bilgiler verdi. Bulgaristanın önemli bir tarım ülkesi olduğunu belirten CEBECİ . Bulgaristan ekonomisinin büyük oranda tarım ile şekillenirken ülkenin yüzde 43 ünün tarım alanına ayrılmış durumda olduğunu,  Buğdayın,  Bulgaristan topraklarından en fazla elde edilen tarım ürünü olurken aynı zamanda buğdayın yine Bulgaristan ihracatı içerisinde son derece önemli bir paydanın sahibi olduğunu belirtti. Yine Mısır, Ayçiçeği, Şeker Pancarı, Tütün ve Gülsuyunun da  Bulgaristan ihraç ürünleri arasında yer aldığını dile getirdi.

Bulgaristan sanayisinin ise her geçen gün gelişme göstermekte olan bir alan olduğunu belirten CEBECİ , Bulgaristan ekonomisinin  90’lı yılların sonundan itibaren hızla gelişen ekonomiler arasında bulunurken motorlu araçlar, küçük gemiler, vagonlar ve elektrikli araçların Bulgaristan sanayi ürünleri arasında ön plana çıkmakta olanları olduğunu dile getirdi. Özellikle Bulgaristan’ın Sofya, Varna ve Filibe şehirlerinin ülke sanayisinin gelişmekte olduğu bir sanayi üssü şehirleri olduğunu,  Pik demir, petrol, uranyum, pirit ve linyitin ise Bulgaristan yeraltı kaynaklarının başlıcaları ve ülke ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede olanları olduğunu belirtti.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Enis SÜLÜN Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası üye profili ve Çorlu sanayisi hakkında bilgiler verdikten sonra günün anısına  T.C. Filibe Başkonsolosu Şener CEBECİ’ye plaket takdim edildi. 

 

Başkonsolosluk ziyareti ardından Plovdiv Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dobrina Prodanova ile ile görüşen Odamız heyetine Plovdiv ve Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili bilgiler aktarıldı. Görüşmelerde iki Odanın üye profilleri karşılaştırılarak, üyeler menfaatine ortaklaşa gerçekleştirilebilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Ticaret ve Sanayi Odası ziyareti günün anısına plaket takdimi ile sona erdi. 

 

 

CPhl Worldwide 2015 & Salonautico Fuarları Ziyareti Anket Raporu

Düzenleyen                               : Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası

Tarih                                            : 15-19 Ekim 2015

Konu                                            : CPhl Worldwide 2015 Madrid Tıbbi Ürünler fuarı ve Barcelona Yat  Fuarı ziyareti

Yer                                               : Madrid / İspanya – Barcelona / İspanya

Katılımcı Sayısı ve Profili       : Uluslar arası 20.000 ziyaretçi

Çorlu TSO adına Katılanlar     : Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ve Meslek Komiteleri Üyeleri, Üyeler

                                                      

KAPSAM

 

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası olarak , Avrupa ticaretinin merkezlerinden İspanya ile karşılıklı komşuluk ilişkilerini geliştirmek, ortak işbirliği alanlarını görüşmek, bölgesel ekonomik işbirliği oluşturmak  ve üyelerimiz için farklı sektörlerde yeni işbirliği sahaları yaratmak amacıyla Madrid’te düzenlenen “CHPl Worlwide  2015  Tıbbı Ürünler Fuarı” ve  Barcelona’da düzenlenen “Salon Nautico Fuarı” nı ziyaret etmek ve fuar esnasında gerçekleştirilecek ikili görüşmelere katılarak üyelerimize yurtdışı olası işbirliği olanakları sağlamak.

 

İzlenimler: Madrid’te bulunan CHPl 2015 Tıbbi Ürünler ve Barcelona’da bulunan  Salon Nautico 2015 Yat Fuarı ziyaret edildi ve uluslar arası firmalar ile ikili görüşmelerde bulunuldu.  Ayrıca Madrid Ticaret Müşavirliği ziyaret edilerek Madrid Ticaret Müşaviri Sayın Fatma KAYHAN ile istişarede bulunuldu. Bunun yanı sıra Madrid Büyükelçisi Sayın Ömer Önhon da ziyaret edilerek, kendisi ile Türk- İspanya ticareti ve gelişmeleri hakkında görüşüldü.

 

-          Üyelerimiz Madrid CHPl Worldwide  2015 Tıbbi Ürünler fuarında 7  firma, ile B2B görüşmelerinde bulundu.

 

-          Üyelerimiz Barcelona Salon Nautico 2015 Yat fuarında ise 1  firma, ile B2B görüşmelerinde bulundu.

 

-          Üyelerimiz fuara katılma amaçlarını yeni pazarlara açılmak, yeni iş bağlantıları kurmak ve olduğunu belirttiler.

 

-          Üyelerimizin fuar hakkındaki genel izlenimleri “çok iyi” derecede olup, daha önce bu fuara katılmadıklarını, ilk ziyaretleri olduğunu belirttiler.

 

-          Üyelerimiz katıldıkları fuardaki yabancı katılımcı ve ziyaretçi profili hakkında “iyi” derece yorumunda bulundular.

 

-          Üyelerimiz seçtikleri bu fuarın sektörleri açısından orta düzeyde önemli olduğunu belirtip, sektörlerindeki diğer fuarlar içerisinden bu fuarı seçme sebeplerini; Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın teşviklerinden yararlanmak amaçlı olduğunu belirttiler.

 

-          Üyelerimiz fuarın firmaları açısından verimli geçtiğini belirtip, organizatör firmanın hizmet kalitesinin çok iyi olduğunu ihracat amaçlayan firmalar için uygun bir ortam olduğunu ve beklentilerini karşıladıklarını belirttiler.

 

-          Üyelerimiz gelecek yıl bu fuara katılmayı düşünmediklerini belirttiler.

 

-          Üyelerimizden Çelebioğlu Cam Sanayi Tic.Ltd.Şti.  Alman firmaları olan Glatt GmbH ve Julabo GmbH dahil 2  firma ile B2B görüşmelerinde bulundu.

 

-          Üyelerimizden Ata Medical Sağlık Ürünleri İtalyan firmaları olan Steriline S.r.l, Tema Sinergie S.m.A ve FPS Food and Pharma Systems S.r.l. dahil 3 firma ile B2B görüşmelerinde bulundu.

 

-          Üyelerimizden Ata Medical Sağlık Ürünleri Fransız firmaları olan Aptar Farma ve Aptar Stelmi dahil 2  firma ile B2B görüşmelerinde bulundu.

 

-          Üyelerimizden Ata Medical Sağlık Ürünleri Suudi Arabistan firması olan Aldawaa Medical Services Co. Ltd.  ile B2B görüşmelerinde bulundu.

 

-          Üyelerimizden Ata Medical Sağlık Ürünleri Suudi Arabistan firması olan Appletree Ci Group AG,  Berlinger & Co AG ,  Domaco Dr. med. Aufdermaur AG ve Eumedica Pharmaceuticals dahil 4 firma  ile B2B görüşmelerinde bulundu.

Momad Metropolis 2015 Uluslararası Ticaret Fuarı Ziyareti

Düzenleyen                                 : Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası

Tarih                                              : 11-13 Eylül 2015

Konu                                              : Madrid Momad Metropolis Alexandroupoli Uluslar arası Moda Fuarı Ziyareti

Yer                                                 : Madrid / İspanya

Katılımcı Sayısı ve Profili         : Uluslararası 25.000 ziyaretçi

Çorlu TSO adına Katılanlar       : Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası  4. Meslek Komitesi Üyeleri

  

KAPSAM

 

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası olarak , Avrupa ticaretinin merkezlerinden İspanya ile karşılıklı komşuluk ilişkilerini geliştirmek, ortak işbirliği alanlarını görüşmek, bölgesel ekonomik işbirliği oluşturmak  ve üyelerimiz için farklı sektörlerde yeni işbirliği sahaları yaratmak amacıyla Madrid’te düzenlenecek “Momad MEtropolis Moda 2015 Fuarı” nı ziyaret etmek ve fuar esnasında gerçekleştirilecek ikili görüşmelere katılarak üyelerimize yurtdışı olası işbirliği olanakları sağlamak.

 

İzlenimler: Madrid’te bulunan Momad Metropolis Moda 2015 Fuarı ziyaret edildi ve uluslar arası firmalar ile ikili görüşmelerde bulunuldu.

 

-          Üyelerimizden Mander Deri  fuarda 4  firma, Derbo Kimya 2 firma ve Çorlu Deri Sanayi Ortaklığı 1 firma ile B2B görüşmelerinde bulundu.

 

-          Üyelerimiz fuara katılma amaçlarını yeni pazarlara açılmak, yeni iş bağlantıları kurmak ve prestij amaçlı olduğunu belirttiler.

 

-          Üyelerimizin fuar hakkındaki genel izlenimleri “iyi” derecede olup, daha önce bu fuara katılmadıklarını, ilk ziyaretleri olduğunu belirttiler.

 

-          Üyelerimiz katıldıkları fuardaki yabancı katılımcı ve ziyaretçi profili hakkında “orta” derece yorumunda bulundular.

 

-          Üyelerimiz seçtikleri bu fuarın sektörleri açısından orta düzeyde önemli olduğunu belirtip, sektörlerindeki diğer fuarlar içerisinden bu fuarı seçme sebeplerini; hedef pazara ulaşmak ve Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın teşviklerinden yararlanmak amaçlı olduğunu belirttiler.

 

-          Üyelerimiz fuarın firmaları açısından verimli geçtiğini belirtip, organizatör firmanın hizmet kalitesinin iyi olduğunu ihracat amaçlayan firmalar için uygun bir ortam olduğunu ve beklentilerini karşıladıklarını belirttiler.

 

-          Üyelerimiz gelecek yıl bu fuara katılmayı düşünmediklerini belirttiler.

ALEXPO 2014 Uluslararası Ticaret Fuar Ziyareti

Düzenleyen                                : Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası

Tarih                                             : 19-21 Haziran 2014

Konu                                             : Yunanistan Dedeağaç 16. Alexandroupoli Uluslararası Ticaret Fuarı Ziyareti

Yer                                                : Dedeağaç / Yunanistan

Katılımcı Sayısı ve Profili        : Uluslar arası 81 Firma Temsilcileri

Çorlu TSO adına Katılanlar     : Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclisi üyeleri

  

KAPSAM

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası olarak , sınır komşumuz Yunanistan ile karşılıklı komşuluk ilişkilerini geliştirmek, ortak işbirliği alanlarını görüşmek, bölgesel ekonomik işbirliği oluşturmak  ve üyelerimiz için farklı sektörlerde yeni işbirliği sahaları yaratmak amacıyla Dedeağaç’ta düzenlenecek “ALEXPO 2014 Uluslar arası Ticaret Fuarı” nı ziyaret etmek ve fuar esnasında gerçekleştirilecek ikili görüşmelere katılarak üyelerimize yurtdışı olası işbirliği olanakları sağlamak. Gümülcine ve İskeçe’de bulunan Ticaret ve Sanayi Odalarını ziyaret ederek, uygulama örnekleri ve olası işbirliği projelerini görüşmek.

 

İzlenimler: Gümülcine ve İskeçe’de bulunan Ticaret ve Sanayi Odaları Ziyaret edildi. 16.Alexandroupoli Uluslar arası Ticaret Fuarı ziyaret edildi ve uluslar arası firmalar ile ikili görüşmelerde bulunuldu.

-          Üyelerimizden Doğanbaba İnşaat Yunanistan firmaları olan Paraschakis , Margaropoulos- Hukuki Danismanlik Firmasi , Alpha domi- Gayrimenkul Danismanligi , Lachtaras , Ntarmas  ve Tzevelekos Dimitrios- Gayrimenkul Danismanligi dahil 6  firma ile B2B görüşmelerinde bulundu.

 

-          Üyelerimizden Gazioğlu Gıda Yunanistan firmaları olan Ideal Product Ltd. , Skordo Vyssas – Soğan ve Sarımsak Birliği, Tzevelekos Dimitrios – Zeytin ve Z.yağı Ticareti ve HELLASFIN- Finansal Danışmanlık Şirketi dahil 4 firma ile B2B görüşmelerinde bulundu.

 

-          Üyelerimizden Pnosan Pnomatik Yunanistan firmaları olan Mpampoulas ve HELLASFIN – Finansal ve Varlik Danismanligi dahil 2 firma ile B2B görüşmelerinde bulundu.

Minsk Furniture 2014 Fuar Ziyareti Anket Raporu

Düzenleyen                                : Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası

Tarih                                             : 17-20 Eylül 2014

Konu                                             : Furniture 2014 /Uluslar arası Mobilya Fuarı

Yer                                                : Minsk /BELARUS

Katılımcı Sayısı ve Profili        : Uluslar arası 35.000 ziyaretçi

Çorlu TSO adına Katılanlar      : Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ve Meslek Komiteleri Üyeleri, Üyeler

                                                    

KAPSAM

Mobilyacılık Sektöründe  Faaliyet Gösteren Üyelerimizin “Minsk Furnıture ” Fuarına Katılımlarını Sağlayarak, Kendilerini  Ev Mobilyaları ,Ofis Mobilyaları,Mobilya Parçaları Ve Bileşenleri,Çinili Malzemeler, Döşeme Ve Döşeme Malzemeleri, Parke, Boya Ve Vernik-Malzemeleri, Mobilya Bakım Ürünleri İmalatçıları  İle Bir Araya Getirmek. Aynı Zamanda Minsk’te  Faaliyet Gösteren İşadamları  Derneği  İle Görüşmeler Yaparak , Uygulama Örnekleri Ve Olası İşbirliği Projelerini Görüşmek

 

İzlenimler:

İlk olarak Belarus Türk İş Adamları Derneği'ni (BETİD) ziyaret eden Çorlu TSO fuar heyeti burada Minsk Ticaret Müşaviri M. Fatih Turan, BETİD Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Sarıgöz ve BETİD Genel Sekreteri Veysel Övüt tarafından karşılandılar.

            Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Enis Sülün; "Ticari Müşavirimiz Fatih Bey'e buraya geldiğimizden beri bizimle çok iyi ilgilendikleri için şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkürlerimi sunuyorum. BETİD Derneği'ne de teşekkür ederim. Burada bürokrasi nasıl işliyor? Ticaret nasıl oluyor? Bu konular hakkında  sizlerden bilgi almak istiyoruz" dedi.

             "Magilov'da Türk Yatırımcıları Çekmek İçin Bir Türk Bölgesi Kurulması Planlanıyor"

            BETİD Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Sarıgöz; "Belarus 1991 yılında bağımsızlığını kazanmış bir yerdir. Belarus aslında eski Sovyetler Birliği'nin elit kesiminin yaşadığı bir ülkedir. Bakıldığında Sovyetlerden kalma fabrikaları görebilirsiniz. Beyaz eşya, mobilya, traktör, troleybüs  gibi üretim alanları var ancak piyasada yüksek rekabet gücüne sahip olmasa da onlarında müşterileri bellidir. Belarus 9 buçuk milyon nüfusu olan bir yerdir. Maalesef nüfus gittikçe azalıyor. Belarus'un en büyük özelliği Rusya ve Kazakistan'la  'Gümrük Birliğini' konuşmasıdır. Daha sonra 'Avrasya Birliği'ne geçilecektir. Burada sertifikalanan bir ürün Rusya ve Kazakistan'a rahatça gümrüksüz girebiliyor. Belarus'ta Türk yatırımcı pek fazla yoktur. Birkaç otel, plaza ve iş merkezi yapıldı. Belarus altı bölgeden oluşuyor. Her bölgenin kendine ait farklı serbest bölgesi var. Türk yatırımcıları çekmek için bir Türk bölgesi kurulması konuşuldu. Şu an ne durumda bilemiyorum ama gerçekleşirse bizim Türk yatırımcılarımız için büyük bir avantaj olur. Belarus, Sovyetlerden kalma bir ülke olduğu için bürokrasi burada biraz ağır işlemektedir. İnsanlar yabancı yatırımcılara daha temkinli yaklaşıyor. Burada en önemli şey piyasayı öğrenebilmektir. Ne, nasıl işliyor bunu iyi bilmek gerek. Daha sonrası geliyor zaten. Belarus'un ekonomisi kırılgan seviyededir. Rusya desteklidir. Liberalizm'e yönelen bir ekonomi vardır. Bazı sektörlerde devlet özelleştirmeye gidiyor. Özellikle Çinli yatırımcılar daha ağırlıkta oluyor. 150 - 200 bin civarında Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşının buraya gelmesi bekleniyor. Alman ve İngiliz firmaları da bölgeye büyük yatırımlar yapmıştır" açıklamasında bulundu.

                "Vizelerin Kaldırılması Ticaret Pazarını Büyüttü"

         Minsk Ticaret Müşaviri M. Fatih Turan; "Belarus ithalat pazarı olarak çok büyük bir ülke değildir. Bu pazara girebilmek için çok iyi bir ürün analizi yapılması gerekmektedir. Her türlü ürünü burada satabiliriz düşüncesinin olmaması gerekir. İş adamlarımızın ithalatta karşılaştığı bazı sıkıntılar vardır. Bunların en önemlisi Belarus Hükümetinin uyguladığı peşin ödeme yasağıdır. Ürün ilk olarak gümrükleniyor ve daha sonra parası ödeniyor. Bu yüzden ihracatçı ve ithalatçı firma iyi seçilmek zorundadır. Türk yatırımcıların  ilgisi günden güne artmaktadır. Geçtiğimiz yıldan bugüne kadar 300 milyon doların üzerinde bir ihracatımız var. İthalatımız ise 200 milyon doları bulmuştur. Vizelerin kaldırılması ile pazar biraz daha büyüdü. Burada şirket kurmak kolaydır ancak hangi ürünü satacaksınız? Ne üreteceksiniz? Bunun sertifikasyon süreçleri var. Bizim TSE gibi onlarında standartları bulunuyor. Bu prosedürler eskiye göre daha hızlı ve kolay uygulanabilirdir. Her şey kuralına uygun olarak ilerliyor. Firmaların denetimleri Belarus hükümeti tarafından itinalı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Burada tamamen beyaz bir ekonomi çalışıyor. 33 tane Türk firması kayıtlıdır"dedi.

                "İşbirliğine Önem Veriyoruz"

             BETİD Genel Sekreteri Veysel Övüt; "20 yıldır inşaat işiyle uğraşıyoruz. Buradaki arkadaşlarımızın desteğiyle esnaf iş adamları derneğini kurduk. Minsk Büyükşehir Belediyesi, üniversiteler, medya ve diğer kuruluşlar gibi  firmaların olduğu her sektöre rahatça ulaşabildiğimiz iyi bir platformumuz bulunuyor. Belarus içindeki firmalar bize Türkiye'de işbirliği yapabilecekleri firmaları soruyorlar. Onları buluşturmaya çalışıyoruz. İki ülke ilişkileri en üst seviyededir. Bize çok dostane yaklaşıyorlar" şeklinde konuştu.

               "Belarus İhracatının İlk Sırasında Sentetik İplik Yer Alıyor"

               Minsk Ticaret Müşaviri M. Fatih Turan;" Belarus ihracatımızda sentetik iplikler birinci sırada yer alıyor. Meyve - sebzeler arasında  özellikle domates, soğan ikinci sırada yer alıyor. Kara ulaşım araçlarının aksam parçaları, kauçuk mamulleri, temizlik malzemeleri  diğer ihracat ürünleridir" açıklamasında bulundu.
             

   "ÇORLU TSO HEYETİ MİNSK TİCARET  ODASI'NI  ZİYARET ETTİ"

                Genel Müdür Vekili Dubova Tatiana "Sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Belarus Ticaret Odası'nın 2019 üyesi vardır. Minsk şubesi bu sistemde en büyük kuruluştur. 1600 üyesi vardır. Dış ticaret için üyelerimize hizmet veriyoruz. Toplam altı şubemiz bulunuyor. Ayrı bir patent şirketimiz, eğitim merkezimiz ve tahkim kurulumuz var. Minsk şubemizde 182 imzalı sözleşmemiz bulunuyor. İstanbul, Antalya Ticaret Odaları ile sözleşmelerimiz var. Diğer şubelerimizden Brest'in Trabzon Ticaret Odası ile sözleşmesi bulunuyor" dedi.

                "Odamız Türkiye'nin 11. Büyük Odasıdır"

                Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Enis Sülün; "Bölgemizde odamıza bağlı beş tane organize sanayi kuruluşu vardır. Bunun bir tanesi sadece deri fabrikalarına aittir. Fabrikaların çoğu tekstil üzerinedir. Diğer firmalar ise; otomobil yedek parçaları ve boyama fabrikalarıdır. Bunların yanında birde serbest bölgemiz var. 29 çalışanımız bulunuyor. Odamızın 45 meclis üyesi var. Bunların 11 tanesi yönetim kurulunu temsil ediyor. Meclisimiz ayda 1, yönetim kurulumuz haftada 1 kez toplanıyor. Odamız Türkiye'nin 11. büyük odasıdır" ifadelerini kullandı.

                "Türk İş Adamları ile İş Birliği Olanakları Konuşuldu"

             Çorlu TSO Meclis Başkanı Metin Akgün; "Bugün bizi burada ağırlayan yetkililere teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir şehriniz var. Yolların genişliği ve güzelliği bizleri etkiledi. Mobilya Fuarınıza gittik. Arkadaşlarımızla incelemelerde bulunduk. Disiplinli ve temiz bir ortam olduğunu gördük. Türk iş adamlarını ziyaret ettik. İş birliği olanakları hakkında fikir alış verişinde bulunduk. Sizleri tanımaktan dolayı çok mutlu olduk. Şahsım ve meclisim adına teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

              

  "ÇORLU TSO HEYETİ, MİNSK BÜYÜKELÇİSİ'NE ZİYARETTE BULUNDU"

                "Çorlu'nun Cirosu Belarus'un Cirosuna Eşittir"

                Türkiye Cumhuriyeti Minsk Büyükelçisi  Cevat Nezihi Özkaya; "Çorlu ilçe olmasına rağmen çok büyük bir ticaret hacmine sahiptir. Belki de Çorlu'nun cirosu ülke cirosuna eşittir. Belarus'tan bakıldığında Türkiye dev bir ülkedir. Türkiye'den de buraya bakıldığında küçük bir ülke. Transit yolları üzerinde Helsinki'ye buradan gidiliyor. Bu ülke Rusya'nın bebeğidir. Eski Sovyetler Birliği'nin Avrupa bölümüdür. Hala gazını Rusya'dan alıyor. Türkiye'den bakınca da Rusya'ya bağlı bir yer olarak görülüyor" diyerek sözlerini tamamladı.

 

-          Üyelerimizden Haluk Perçin BAYINDIR Furniture 2014 fuarında 2 firma, ile B2B görüşmelerinde bulundu.

 

-          Üyelerimiz fuara katılma amaçlarının prestij amaçlı katılım,  yeni pazarlara açılmak, yeni iş bağlantıları kurmak ve olduğunu belirttiler.

 

-          Üyelerimizin fuar hakkındaki genel izlenimleri “çok iyi” derecede olup, daha önce bu fuara katılmadıklarını, ilk ziyaretleri olduğunu belirttiler.

 

-          Üyelerimiz katıldıkları fuardaki yabancı katılımcı ve ziyaretçi profili hakkında “iyi” derece yorumunda bulundular.

 

-          Üyelerimiz seçtikleri bu fuarın sektörleri açısından orta düzeyde önemli olduğunu belirtip, sektörlerindeki diğer fuarlar içerisinden bu fuarı seçme sebeplerini; Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın teşviklerinden yararlanmak amaçlı olduğunu belirttiler.

 

-          Üyelerimiz fuarın firmaları açısından verimli geçtiğini belirtip, organizatör firmanın hizmet kalitesinin çok iyi olduğunu ihracat amaçlayan firmalar için uygun bir ortam olduğunu ve beklentilerini karşıladıklarını belirttiler.

 

-          Üyelerimiz gelecek yıl bu fuara katılmayı düşünmediklerini belirttiler.

BİZE ULAŞIN Zafer Mahallesi Şehitler Cad. No:6 Çorlu Tekirdağ - Türkiye PK59850
TELEFON +90 282 651 10 96
FAKS +90 282 651 35 10
E-POSTA corlutso@corlutso.org.tr
Duyurular Kurumsal Doküman Arşivi Firma Rehberi Üye Girişi Bize Ulaşın

Mail Listemize Katılın

Yandaki formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.