ÇORLU TİCARET VE SANAYİ ODASI

EN DE

Cibutui Cumhuriyeti Ekonomi ve Finans Bakanı Sn. Ilyas Moussa Dawaleh ve Beraberindeki Heyet ile Toplantı

24 Eylül 2013
Cibutui Cumhuriyeti Ekonomi ve Finans Bakanı Sn. Ilyas Moussa Dawaleh ve Beraberindeki Heyet ile Toplantı

                                                                                                                               Tarih     :24/09/2013

                                                                                                                               Sayı       : 9945

                SAYIN ÜYEMİZ

            İlgi: TOBB'nin 16.09.2013 tarihli ve 0411/19350 sayılı yazısı

            İlgi kayıtlı yazıda, 24-26 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyarete gelecek olan Cibuti Cumhuriyeti Ekonomi ve Finans Bakanı Sayın Ilyas Moussa Davvaleh ve beraberindeki heyet ile 26 Eylül 2013 Perşembe günü 14:00-16:00 saatleri arasında, İstanbul TOBB Plaza'da bir toplantı gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

            Yazıda devamla, Doğu Afrika bölgesinde, Kızıl Deniz ile Aden Körfezine kıyısı ve konumu bakımından stratejik öneme sahip olan Cibuti'nin, Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) gibi pek çok topluluğa üyeliği ve Afrika Büyüme ve Fırsat Yasası (AGOA) kapsamında ABD'ye vergisiz ihracat imkanının mevcut olduğu belirtilmektedir. African Economic Outlook kuruluşunun, Cibuti'yi hizmet sektörüne dayalı ekonomisi ile Afrika'nın ticari üssü ve dış ticaret bölgesi olarak nitelendirdiği ifade edilmekte olup, Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre 2013 yılında GSYİH'sı % 6,7, büyüme kaydedecek olan Cibuti'nin yıllık büyüme oranının 2017'ye kadar % 5 seviyesinin üzerinde kalmasının beklendiği ifade edilmektedir.

            Ayrıca, Cibuti'nin deniz taşımacılığı alanında ana merkez konumunda olduğu, Dünya'nın ticari deniz taşımacılığının % 65'inin Cibuti sularından gerçekleştiği, bu nedenle, lojistik sektörünün ülkenin ekonomik geleceği için büyük önem taşıdığı bildirilmektedir. Bölgedeki diğer ülkeler gibi, 85 milyon nüfuslu Etiyopya da dünya ile ticaretinde ihtiyacı olan taşımacılık hizmetleri konusunda komşusu Cibuti'nin liman hizmetlerini kullanmakta olup, Cibuti'deki Dolareh Limam'ndan yapılan taşımacılığın yaklaşık % 70'inin Etiyopya'dan gelmesinin, iki ülkenin birbirine ne derece bağlı olduklarını gösterdiği ifade edilmektedir. Cibuti'deki liman hizmetlerinden yararlanan bir başka ülkenin ise Güney Sudan olduğu, 2012 yılının Şubat ayında Cibuti, Etiyopya ve Güney Sudan arasında petrol taşıma hattı oluşturmak amacıyla üçlü Mutabakat Zaptı'nın imzalandığı belirtilmektedir.

            Söz konusu yazıda, enerji, jeotermal, rafineri, konut, inşaat malzemeleri ulaşım (liman hizmetleri, demiryolu, karayolu), telekomünikasyon, tarım, balıkçılık, madencilik, bankacılık, sağlık (hastane, sigorta), turizm (otelcilik), serbest bölgeler ve deniz suyu arıtma tesisleri alanlarında pek çok yatırım fırsatı bulunduğu belirtilmektedir. Ayrıca, Afrika kıtasında son zamanlarda ön plana çıkan projelerden bir diğerinin de Cibuti ile Etiyopya arasında oluşturulması planlanan demiryolu projesi olduğu belirtilmekte olup, Etiyopya'ya ulaşımın genellikle Cibuti limanı üzerinden gerçekleştiği ve bu nedenle, Cibuti'deki Tadjourah Limanı ile Etiyopya arasında kurulacak demiryolu hattının ekonomiye katkısının büyük olacağı bildirilmektedir. Bununla beraber, Cibuti'de Serbest Bölgelerin kurulmasının gündemde olduğu ve bütün projeler kapsamında oluşacak iş fırsatlarından ve Cibuti Serbest Ticaret Bölgesi'nde yapılması planlanan tesis projelerinden Türk firmalarının sağlanacak özel teşvikler ile yararlanmalarının söz konusu olduğu ifade edilmektedir.

            Söz konusu toplantıya ilişkin katılım formuna TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde "Hizmetler" başlığı altındaki "Uluslararası İş İmkanları/Yurtiçi Etkinlikler" bölümünden ulaşılmaktadır. Katılmayı arzu eden kurum ve kuruluşların katılım formunu doldurarak DEİK'e (Görkem Karabeyoğlu; Tel: 0212 339 50 61; E-mail; [email protected]) 25 Eylül 2013 Çarşamba gününe kadar iletmeleri gerekmektedir.

            Bilgilerinize sunarız.

            Saygılarımızla,

              İbrahim KARAĞÖZ

            Genel Sekreter