DEUTSCH ENGLISH

HABERLER

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu Tanıtım Toplantısı Gerçekleşti

26 Şubat 2015
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu Tanıtım Toplantısı Gerçekleşti

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile TOBB Genç Girişimciler Kurulu'nun bölge temsilcileri seçimlerinde belirlenen İcra Komitesi Üyeleri ve Kurul Başkanları, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde 24 Şubat 2015 tarihinde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı.

Toplantıya; Tekirdağ İl Genç Girişimciler İcra Komitesi Başkanı Hülya Perin, Tekirdağ İl Kadın Girişimciler İcra Komitesi Başkanı Beste Emre Güngör katılımda bulundular.

TOBB kamu ihalelerinde kadın girişimcilere fiyat avantajı istedi

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun yeni başkanı Evrim Aras olurken, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığına ise Ali Sabancı yeniden seçildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu basın toplantısında yaptığı konuşmada, kamu ihalelerinde kadın girişimciler için fiyat avantajı istedi. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile TOBB Genç Girişimciler Kurulu seçimleri tamamlandı. Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Evrim Aras, Kadın Girişimciler Kurulu'nun yeni başkanı olurken, Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığına yeniden seçildi. TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarına seçilenler dün TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen lansman toplantısında basınla buluştu.

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ali Sabancı ve Evrim Aras'ı tebrik ederek rol model olarak birçok insana yol açacaklarına inandığını belirtti. Her yıl 900 bin gencin istihdam piyasasına dâhil olduğunu ve bu gençlere iş bulabilmenin tek yolunun girişimci sayısını artırmaktan geçtiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu her yıl en az 90 bin yeni girişimci çıkarmak zorunda olduklarını söyledi. Girişimcilik konusunda Japonya örneğini veren Hisarcıklıoğlu, "Japonya'nın seviyesine çıkabilmek için ilave 2 milyon girişimci çıkarmamız gerekiyor" diye konuştu.

Kadın ve genç girişimciler konusunda artık gölün maya tuttuğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, 1.000 civarında kadın ve genç girişimci ile çıkılan yolda bugün 6 bin 405 kadın girişimci ve 8 bin 341 genç girişimci ile devasa bir yapıya ulaşıldığını anlattı. 2 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanlığına, 4 oda ve borsanın da Meclis Başkanlığına kadınların seçildiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Oda ve Borsa meclislerinde yer alan kadınlarımızın sayısı % 33 oranında arttı" dedi.

"Kadın girişimciler tıpkı ABD'deki gibi fiyat avantajıyla desteklensin"

Hisarcıklıoğlu kamu alımlarında yerli malına %15 fiyat avantajı sağlayan düzenlemeye dikkat çekerek, "Yıllarca bunun mücadelesini vermiştik, en sonunda oldu. Buradan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık'a çok teşekkür ediyoruz. Şimdi bunu, kadın girişimcilerin desteklenmesi noktasında bir adım ileri taşımamız gerekiyor" dedi. Kadın girişimciler için sağlanacak fiyat avantajı örneklerinin başka ülkelerde de uygulandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Bu sistem Amerika Birleşik Devletleri'nde bazı eyaletlerde uygulanıyor. Bu eyaletlerde kamu alımlarında, kadın girişimcilerin kurduğu şirketlere fiyat avantajı sağlanıyor. Yani kadın girişimci daha pahalıya satsa bile devlet malı bu şirketten alıyor. Hatta bununla yetinmeyip kamu alımlarında kadın girişimcilerin kurduğu şirketler için kota konuluyor. Devlet mal alırken bu kotayı doldurmak zorunda kalıyor. Kamudan da bu tür desteklerin hayata geçirilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

 
 

GÜNCEL
BİZE ULAŞIN Zafer Mahallesi Şehitler Cad. No:6 Çorlu Tekirdağ - Türkiye PK59850
TELEFON 0850 305 59 59
FAKS +90 282 651 35 10
E-POSTA corlutso@corlutso.org.tr
Duyurular Kurumsal Doküman Arşivi Firma Rehberi Üye Girişi Bize Ulaşın

Mail Listemize Katılın

Yandaki formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.