DEUTSCH ENGLISH

HABERLER

Trakya 2. Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi´nde Yerli Üretimin Öneminden Bahsedildi

27 Aralık 2017
Trakya 2. Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi´nde Yerli Üretimin Öneminden Bahsedildi

Trakya 2. Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi ve Sergisi 26 Aralık 2017 Salı günü Tekirdağ'da gerçekleşti.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı  İbrahim Gönü'ün iştirak ettiği toplantıya; Tekirdağ Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Rektör Yard. Prof. Dr. İsmail Yılmaz, Tekirdağ Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri ile Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katılımda bulundu.

Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, açılış konuşmasında, bu yıl zirvenin ikincisinin düzenlenmesinden dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

Bu zirve ile Trakya bölgesindeki firmaların savunma sanayi konusunda neler yapabilecekleri hakkında bilgi sahibi olacaklarını belirten Tokel, "Kalkınma bir sevda işidir, bir inanç işidir. 'Savaş uçağını ben yaparım' diyebilmemiz lazım. Bu söylemi rahmetli Nuri Demirağ yaptı, rahmetli Vecihi Hürkuş yaptı, siyasilerimiz içerisinde de rahmetli Erbakan yaptı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gayet açık ve net olarak söylüyor ki yurt dışına savunma sanayi ve havacılık adına bir kuruş harcamaya gönlüm razı değil." dedi.

"Türkiye savaş uçağını, denizaltısını yüzde 100 yerli yapmak zorundadır"

Tokel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin tankının ve uçağının yüzde 100 yerli yapılması konusunda görüş beyan ettiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

"Türk sanayisi de bu çerçevede hareket etmelidir. Türkiye savaş uçağını, denizaltısını, tankını, savunması ile ilgili ne kadar ürünü varsa bunların hepsini yüzde 100 yerli yapmak zorundadır. Bazıları diyor ki; 'dünyada hangi ülke yüzde yüz yerli üretim yapıyor?' Hiç kimse yapmasa bile Türkiye yapmak zorundadır. Türkiye'ye herkes düşman olabilir. ABD ile dosttuk düşman olduk, Rusya ile düşmandık dost olduk, yarın ne olacağı belli değil, çevre ülkelerin tavrı her an değişiyor. Böyle bir ortamda, Türkiye'nin savunma sanayi ile ilgili hiçbir teknolojik problemi olmaması lazım. Başka türlü güçlü bir siyaset, güçlü bir ekonomi, başka türlü beka sağlayamayız."

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin de Trakya bölgesindeki firmaların savunma sanayinde daha etkili olmaları için çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayarak, "Bölgemizde bu alanda çalışan 6-7 firmamız var. Hedefimiz ilerleyen yıllarda bu sayıyı 100'e çıkartmak. Bu firmaları 100'e çıkarttığımız zaman savunma sanayine, havacılığa ve nükleer sanayiye 100-150 milyon değerinde iş yaptığımız zaman sadece Türkiye'ye değil diğer dünya çapındaki firmalara da ürün verme şansımız var. Biz de Trakya bölgesi olarak bu yarışın içinde varız diyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Tekirdağ'da başlayan Trakya 2. Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi ve Sergisi, öğleden sonra yapılan oturum ile devam etti.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörlük Konferans Salonu'ndaki (NKÜ) etkinlikte, Türk savunma sanayisinin önemli firmalarından ASELSAN, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş (ROKETSAN) gibi firmalar da stant açtı.

Etkinlikte, MKEK tarafından yapılan Milli Piyade Tüfeği de (MPT-76) katılımcılara tanıtıldı.

ASELSAN Tedarik Zinciri Yönetimi Müdürü Murat Aslan, etkinlikte yaptığı konuşmada, ASELSAN'ın çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

ASELSAN'ın 5 farklı alanda faaliyet gösterdiğini aktaran Aslan, "Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanlığı (HBT), Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığı (MGEO), Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Sektör Başkanlığı (REHİS), Savunma ve Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı (SST) ve Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri Sektör Başkanlığı (UGES) olmak üzere 5 farklı alandan faaliyet gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Aslan'ın konuşmasından sonra ASELSAN'ın projelerini anlatan tanıtım filmi izlendi.

Trakya'daki firmaların savunma, havacılık ve uzay sistemleri gibi Ar-Ge ile teknoloji gerektiren üretim alanlarında daha fazla yer alması, bölgenin katma değeri yüksek teknolojik üretimle kalkınmasına destek sağlanması amaçlanan programa, NKÜ Rektörü Osman Şimşek, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz da katıldı.
GÜNCEL
BİZE ULAŞIN Zafer Mahallesi Şehitler Cad. No:6 Çorlu Tekirdağ - Türkiye PK59850
TELEFON 0850 305 59 59
FAKS +90 282 651 35 10
E-POSTA corlutso@corlutso.org.tr
Duyurular Kurumsal Doküman Arşivi Firma Rehberi Üye Girişi Bize Ulaşın

Mail Listemize Katılın

Yandaki formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.