ENGLISH

DUYURULAR

Sanayi İşleri (Genel)

1 Şubat 2018

                                                                                                              Tarih     :01/02/2018

                                                                                                              Sayı       :1382

SAYIN ÜYEMİZ

             

İlgi: T.C. Tekirdağ Valiliği İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün 26.01.2018 tarihli ve 31403330-100/TR/59-E.223 sayılı yazısı

İlgi kayıtlı yazıda, Kuru kimyevi yangın söndürme cihazlarının üzerinde son kullanma tarihi 4 yıl yerine 2 yıl olarak yazıldığı ve söz konusu cihazların 2 yılda bir doldurulması nedeniyle devletin zarara uğratıldığı belirtilmektedir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan incelemede; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 19/12/2007 tarihli ve 26735 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 99. maddesinin 7. fıkrasında " Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve balcımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır. Söndürme cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Servis veren firmalar, istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermek zorundadır. Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda bir kez yerinde genel kontroller yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır. Cihazlar dolum için alındığında, söndürme cihazlarının bulundukları yerleri tehlike altında bırakmamak için, servisi yapan firmalar, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları söndürücü cihazın özelliğinde ve aynı sayıda kullanıma hazır yangın söndürme cihazlarım geçici olarak bırakmak zorundadır." hükmü bulunduğundan, bu şartlara göre yangın söndürme cihazlarının dolum ve bakımını yaptırılması gerekliliği belirtilmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

İbrahim KARAĞÖZ

Genel Sekreter

GÜNCEL
BİZE ULAŞIN Zafer Mahallesi Şehitler Cad. No:6 Çorlu Tekirdağ - Türkiye PK59850
TELEFON 0850 305 59 59
FAKS +90 282 651 35 10
E-POSTA corlutso@corlutso.org.tr
Duyurular Kurumsal Doküman Arşivi Firma Rehberi Üye Girişi Bize Ulaşın

Mail Listemize Katılın

Yandaki formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.