DEUTSCH ENGLISH
KEP Adresi: corlutso@hs03.kep.tr

HABERLER

Çorlu Çarşı Esnafının Sorunlarını Hep Birlikte Çözüme Kavuşturacağız

25 Ekim 2019
Çorlu Çarşı Esnafının Sorunlarını Hep Birlikte Çözüme Kavuşturacağız

Çorlu Belediyesi, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (Çorlu TSO) ve Çorlu Esnaf ve Sanatkarlar Odası öncülüğünde Çorlu Çarşı Esnafı Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda esnafın sorunları dile getirildi ve çözüm önerileri görüşüldü.

Çorlu’da Omurtak Caddesi esnafı, yaşanılan sıkıntıları düzenlenen çalıştayla yetkililere ilettiler. Çorlu TSO Meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıya Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, Çorlu TSO Meclis Başkanı Erdim Noyan, Çorlu TSO Meclis Üyeleri ile Çorlu Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Murat Turna, Çorlu TSO Genel Sekreteri İbrahim Karağöz, Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi TOBB Akademik Danışmanı Dr. Hasan Selçuk Eti ve Basın Mensupları katıldı. 

ÇARŞI MERKEZİMİZ BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

İlk açılış konuşmalarının ardından çalıştayda esnafların sorunları dinlendi. Çalıştayın ilk konuşmasını Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan yaparak; “Umut verici güzel çalışmalar olduğu için de keyifliyiz. Ben önce bu süreci nasıl gelişti ve nasıl yöneticimiz anlatmak istiyorum. Her şeyden önce bende  bir çarşı esnafıyım. 83 yılından beri çarşıda faaliyet gösteren bir işletmemiz var. Oranın sıkıntısı, bölgenin sıkıntısı ki bugün ana toplama gündemimiz o. Şehrin gelişimi ile ticaretin gelişimi ile trafiğin gelişimi ile dediğim farklı konularla desteğe ihtiyaç duyar hale geldi. Çorlu ticareti ile büyüyen bir yer. Biz de bu çarşıyı  bu nedenle olabildiğince önemsiyoruz. Tabi bu çerçeveyi ve şeyi doğru çizmek gerekiyor. Hep beraber eldivensiz bir şekilde Bölgemizi tartıştığımız, sıkıntısını tartışacağımız beraber bir iş planı çıkarıp çözebildiklerimizi çözeceğimiz çözemediklerimizi takvimlendireceğimiz bir çalıştay yapacağız. Bu iş yani daha önce Yeni Sanayi Sitesi ile yaptık. Farklı gruplarımızla da yaptık. Bir çözüm bulmak için bir araya geldik. Burayı güzelleştirmek, ticaretimizde tekrar  artırabilmek  için bir araya geldik. Geçmişte yapılanların, yapılmayanların muhasebesi veya müzakeresi için gelmedik.  Burada  sorunlarınızı eğer mümkünse çözüm önerileri ile birlikte sunabiliyorsak o zaman gerçekten verimli olur. Bu işin sonunda fayda hem Şehrimize, hem de bizlere fayda elde ediyor ediyoruz. Bu Toplantıdan sonra burada konuşulan konuları takvimlendirerek, önceliklendirerek sizlerle paylaşacağız. Hangilerini çözdüğünüzü, hangilerini çözemediğimizi, Hangi üyelerin takvimlendirdiğimizi dönemsel olarak bilgilendireceğiz. Yani bir kere bir araya geldik konuştuk anlattık değil, ondan sonraki takibi süresince de başta biz Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Belediyemiz, kurumlarımız ve sizler olarak hep beraber bu işin takibini yapacağız. O yüzden iletişim bilgileriniz önemli. Ben bizzat buradan çıkan sonuçları  yapılabilecek ölçekte olanları ödev olarak alacağım. Sağ olsun Belediye Başkanımız ve Kaymakamımız da bizi kırmadılar. Bugün bizimle beraberler. Olabildiğince yapıcı bir şekilde tüm sorunlarınızı, tüm sıkıntılarınızı doğru bir dille ortaya koyarsak çözüm önerileri ile birlikte ben bu işin çok faydalı olacağını bölgemize de çok büyük  katma değer katacağına inanıyorum. Dediğim gibi tamamen eldivensiz rahat etik çerçevede serbest bir şekilde tüm sorunları hep beraber dile getirip çözüm önerilerini sunalım diyorum. ” dedi. 


BİR ARAYA GELMEYİ ÖNEMSİYORUZ

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt yaptığı konuşmada; “Bir araya gelmenin önemini bilmemiz gerekiyor. Şehrimizin her sorununda, her bölgesinde bir araya gelmenin önemini vurgulamak istiyorum. Sorunlarımızı bir arada, beraberce değerlendirebilirsek, görev dağılımlarımızı beraber ortaya koyabilirsek birçok sorunumuzu kolayca aşabileceğimizi öngörüyorum. Bu çalıştay çarşı esnafımız için devamında yapacağımız çalışmalarda şehrimizin tespit ettiğimiz problemlerinde çözümü için faydalı olur. Kesinlikle bir araya gelmek son derece önemli” ifadelerini kullandı. 

ESNAFIN DUYARLILIĞINI TEBRİK EDİYORUM 

Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı ise asayiş noktasından sorulan soruları cevapladı. Sarılı, “Bu çalıştaya öncelikle bu kadar ilgi gösterilmesinden dolayı çok mutluyum. Sorunlarımızı konuşuyor olmak bunlara çözüm üretmek bizler açısından da önemli, bizler asayiş konusunda az sayıda ki güvenlik gücüyle sorunları çözmeye çalışıyoruz” dedi. 

ESNAF SORUNLARINI SIRALADI

Esnaflar arasında yapılan anket çalışmalarında çıkan sonuçlar paylaşıldı. Ankete göre çarşı esnaflarının sorunları: otopark sorunu, güvenlik ve ışıklandırma, çarşının görsel olarak düzensiz ve bakımsız olması, yol ve trafik sorunu, sosyal yaşam alanlarının azlığı, kira yüksekliği kamu binalarının çarşı dışına taşınması, Çorlu’yu ziyaret eden misafirlerin AVM tercih etmesi ve turizm eksikliği, birlikte hakaret etme becerisi eksikliği gibi konu başlıkları yer aldı.

HABER GÖRSELLERİ
Çorlu Çarşı Esnafının Sorunlarını Hep Birlikte Çözüme Kavuşturacağız
Çorlu Çarşı Esnafının Sorunlarını Hep Birlikte Çözüme Kavuşturacağız
Çorlu Çarşı Esnafının Sorunlarını Hep Birlikte Çözüme Kavuşturacağız
Çorlu Çarşı Esnafının Sorunlarını Hep Birlikte Çözüme Kavuşturacağız
GÜNCEL
BİZE ULAŞIN Zafer Mahallesi Şehitler Cad. No:6 Çorlu Tekirdağ - Türkiye PK59850
TELEFON +90 282 651 10 96
FAKS +90 282 651 35 10
E-POSTA corlutso@corlutso.org.tr
Duyurular Kurumsal Doküman Arşivi Firma Rehberi Üye Girişi Bize Ulaşın

Mail Listemize Katılın

Yandaki formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.